Citroen SM – 1970-1975

 

Gdyby stworzyć ranking najbardziej niedocenionych samochodów Citroen SM zająłby jedno z pierwszych miejsc.

Citroen SM - profil

Citroen SM - profil

 Do stworzenia tego najbardziej zaawansowanego technicznie pojazdu swojej epoki konstruktorzy wzięli co najlepsze z własnego DS, dołożyli 2,7 litrowy silnik V6 stworzony w Maserati i zaprojektowali luksusowe wnętrze. Za drapieżną, wyprzedzającą swoje czasy prezencję odpowiada Robert Opron, który stworzył coś pomiędzy trzydrzwiowym liftbackiem a coupe o znakomitym współczynniku oporu powietrza Cx=0,339.

Citroen SM - profil

Citroen SM

 Samochód był spektakularny. Wyposażony w hydropneumatyczne zawieszenie pierwszej generacji z DS-a zapewniał niespotykany komfort jazdy, co w połączeniu ze 170 konnym silnikiem od Maserati pozwalało podróżować w wygodzie z prędkością max. 230 km\h, a rewelacyjny układ kierowniczy systemu Diravi (siła, której trzeba było użyć do skręcania malała wraz z rozwijaną prędkością, po puszczeniu kierownicy koła powracały do pozycji „na wprost”) i nowo opracowane hamulce tarczowe dawały poczucie bezpieczeństwa.

Citroen SM - wyposażenie silnik Maserati

Citroen SM - wyposażenie i silnik Maserati

 Ciekawostką jest silnik, który powstał poprzez odcięcie 2 cylindrów z wyczynowej jednostki V8 Maserati Indy – zasilany poprzez 3 gaźniki Webera z początku stał się kością niezgody pomiędzy dyrekcją Citroena, a inżynierami Maserati. Citroen spodziewał się nowej konstrukcji i obcięcie 2 wałów potraktował jako pójście na łatwiznę. Dopiero próby „nowego” silnika przekonały firmę do przyjęcia tego rozwiązania.

Citroen SM - przód

Citroen SM - reflektory stałe - wersja amerykańska

 Innym niespotykanym w tych czasach pomysłem było połączenie 2 par zewnętrznych reflektorów z zawieszeniem, co pozwalało na osiągnięcie stałej wysokości oświetlenia niezależnie od tego czy samochód przyśpieszał czy hamował, natomiast wewnętrzne pary połączone były z układem kierowniczym i doświetlały drogę podczas zakrętów. Reflektory wraz z tablicą rejestracyjną schowane były za przezroczystą osłoną biegnącą poprzez całą szerokość maski.

Citroen SM - wnętrze

Citroen SM - wnętrze

 Gdyby ktoś nie zwrócił uwagi to przypominam – projekt powstał pod koniec lat 60-tych a produkcja rozpoczęła się w 1970 r. Pozostałe wyposażenie było luksusowe – skórzane siedzenia dla 4 pasażerów, chromowane elementy wnętrza, m.in. dźwignia sterowania skrzynią biegów i listwy progowe, owalne wskaźniki. Niestety, jak każdy kto wyprzedza swoje czasy Citroen SM nie zdobył wielkiej popularności.

Citroen SM

Mariaż Citroena i Maserati

Inną z ciekawostek jest to, iż Citroen SM, a właściwie jego wersja cabrio przez wiele lat był samochodem prezydentów Francji – do dziś rząd francuski używa go w czasie oficjalnych uroczystości.

Produkowany był do 1975 roku i gdy nastał czas kryzysu paliwowego jego produkcja została porzucona.

 

Silnik: 2670 cm3 V6-cylindrowy

Moc: 134 kW (180 KM) przy 6250 obr\min

0-96 km/h: 9,3 s

Prędkość maksymalna: 217 km/h

Całkowita produkcja: 12 920

 Posted by at 17:40

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>