maj 102012
 

Wypadki zdarzają się wszędzie tam gdzie jest ruch pojazdów. Mimo wielu akcji mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, zmianie przepisów np. (całoroczna jazda z włączonymi światłami) ustawianiu radarów – nadal polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie.

Gdy już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku jedyne co możemy zrobić, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy, bo liczy się każda sekunda.

Co w przypadku kiedy to my jesteśmy ofiarami? Postarajmy się aby ratownicy mogli nam sprawnie i szybko pomóc.

W jaki sposób?
Jednym ze sposobów jest posiadanie przy sobie karty ICE (In Case of Emergecy), na której umieszczone są najpotrzebniejsze ratownikom informacje. Można też umieścić swoją grupę krwi, obywatelstwo oraz inne ważne dane, np. o przewlekłych chorobach, uczuleniach itp.
Na takiej karcie najważniejsze jest zamieszczenie numeru telefonu do osoby, która należy poinformować w razie wypadku. Tutaj znajduje się wzór przykładowej karty ICE

Niestety bardzo często zdarza się, że zanim można udzielić poszkodowanemu pomocy trzeba go wydobyć z wraku pojazdu za pomocą specjalistycznych narzędzi. Niewiele osób wie, że strażacy podczas akcji ratunkowej są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Mianowicie każdy pojazd jest inaczej skonstruowany. Karoseria samochodu ma wzmocnienia, które w zależności od modelu są różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znane są również przypadki, że w trakcie akcji ratunkowej zginął strażak bądź ratownik od wystrzału poduszki powietrznej. Znalezienie i odłączanie akumulatorów wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Niektóre modele mają ich 2 albo nawet 3.

Czy możemy coś na to zaradzić?
samochodowa karta ratunkowa
TAK – znacznym ułatwieniem dla służb ratunkowych jest Karta Ratunkowa Pojazdu- w Polsce jeszcze nieznana. Wystarczy ją umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy a na szybie nakleić naklejkę informacyjną. Na takiej karcie odwzorowany jest rzut karoserii z góry i z boku z informacjami, w których miejscach należy ciąć samochód, gdzie można natknąć się na wiązki kabli pod napięciem, elementy pirotechniczne, gdzie umiejscowione są akumulatory, amortyzatory gazowe i inne ważne informacje istotne w czasie akcji ratowniczej. Karty zostały już wprowadzone w Niemczech. Klub CARE24 zainteresował Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pomysłem popularyzowania samochodowych kart ratunkowych wśród kierowców. Czekamy na opinie.

O ile pierwsza z wymienionych kart (ICE) jest dość popularna, to o drugiej mało kto słyszał. Zapisując się do klubu CARE24 otrzymasz kartę członkowską połączoną z kartą ICE. Na życzenie możemy pomóc Ci znaleźć kartę dla Twojego auta, o ile taka istnieje i wysłać na podany adres. TUTAJ FORMULARZ ZAMÓWIENIA

Źródło: care24.pl

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>