mar 132011
 

Jej priorytetem jest przede wszystkim funkcjonalność i użyteczność. Soul jest osobowym samochodem o nadwoziu typu minivan. W tym segmencie uplasował się w szczególności ze względu na swoje cechy praktyczne oraz rozmiary hatchbacka. Auto zasiliło polskie salony w lutym br.

STYLISTYKA

Wygląd zewnętrzny Kii Soul jest powodem, dla którego jest o niej głośno. Pojazd łączy w sobie nowoczesność, która uzewnętrznia się poprzez mocno geometryczne kształty i śmiałe linie. Rysy modelu są na tyle indywidualne, że stają się klarownym wyznacznikiem nowo obranej koreańskiej idei. Prosta bryła nadwozia wzbogacona została charakternymi detalami. W oczy rzuca się przede wszystkim płaski dach i ekscentryczna maska gwałtownie opadająca ku dołowi. Masywny zderzak dodaje autu powagi.

Cały przód zdominowany został przez zawadiackie reflektory o niezwykle odważnym projekcie. Mocno nadmuchany zderzak i nadkola sprawiają, że model optycznie nabiera masy, przez co staje się obiektem respektowanym. Temperament podkreślają ponadto kuriozalne felgi ze stopu metali lekkich, szerokie lusterka zewnętrzne oraz plastikowe osłony. Zerkając na auto z tyłu nie pomylmy go z typowym dostawczakiem. Prosta klapa bagażnika, której dokładnie połowę powierzchni zajmuje szyba otoczona jest ogromnymi kloszami lamp tylnych. Niezbyt korzystnie niestety prezentuje się tylny zderzak, który swoimi obłościami gryzie się z przeważającą skrajną geometrią. Wygląd w rzeczy samej zależy przede wszystkim od gustu, ale czy ekscentryczność leży w guście potencjalnych nabywców?

WNĘTRZE

Zaglądając do dealera Kii wraz z kolorową broszurą informacyjną otrzymamy długą, charakterystyczną dla samochodów wyższej klasy, listę wyposażenia standardowego. Decydując się na Koreańczyka, za niewygórowane pieniądze wejdziemy w posiadanie pojazdu napakowanego po brzegi nowoczesnymi technologiami i systemami. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami dodatkowymi. Zacznijmy jednak od priorytetów. Kia Motors w ciągu ostatnich kilku lat zaskakuje nas dbałością o jakość wykonania własnych produktów. W modelach, które pojawiają się na rynku przeszło od dekady obecne są solidne materiały. Elementy kabiny pasażerskiej są poprawnie spasowane i odporne na upływ czasu. Testowany minivan nie odbiega znacznie od standardów. Niestety jego mankamentem jest nadmiar plastiku. W tej klasie obecność w/w tworzywa jest normą, której negować raczej nie można.

Minivan to auto użytkowe, którego przeznaczeniem jest służyć właścicielowi jak najdłużej i jak najlepiej nawet przy intensywnej eksploatacji. Nietuzinkowy projekt deski rozdzielczej urozmaica poniekąd dosyć ciemne wnętrze. Panel centralny mieści w sobie wielofunkcyjne radio z odtwarzaczem CD/MP3, które jest wręcz intuicyjnie proste w obsłudze. Niżej znajdziemy dwustrefową klimatyzację manualną i wejście 12V. Kierownicę wzbogacono kilkoma przyciskami szybkiej obsługi, które znalazły się po lewej stronie. Standardem w Kii Soul jest elektryczne, progresywne wspomaganie układu kierowniczego, dodatkowa nagrzewnica powietrza zasilana elektrycznie, system dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera, system odblokowujący drzwi w przypadku kolizji, elektryczne szyby, a także aktywne zagłówki w fotelach pierwszego rzędu.

Co więcej testowany minivan posiada szereg systemów wspomagających kierowcę w czasie jazdy, dzięki którym prowadzenie go jest niezwykle wygodne i bezpieczne. Nowoczesne technologie takie jak system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, układ wspomagania hamowania, system rozdziału siły hamowania, system stabilizacji toru jazdy czy system kontroli trakcji stale i czujnie sprawują kontrole nad zachowaniami pojazdu, poprawiając jego stabilność i przyczepność.

Zaletą pojazdu jest ponadto obecność wielu poduszek powietrznych, do których należą poduszki czołowe, boczne i kurtyny. O zapięciu pasów stale przypomina czujnik. Oprócz wyposażenia poruszyć należy również kwestię komfortu podróżowania i ergonomii. Kia, jak na minivana oferuje znaczną ilość miejsca i całkiem zasobny bagażnik. Kabina pasażerska jest przestronna co wiąże się z zadowalającą swobodą ruchów, ilością miejsca na nogi i nad głową.

Pozycja za kierownicą jest dosyć wysoka, dzięki czemu kierowca ma znacznie lepszą widoczność. Same fotele są nienagannie miękkie, aczkolwiek ich profil nie zapewnia satysfakcjonującego trzymania bocznego. Możliwość wszechstronnej regulacji siedzisk i kierownicy sprawia, że w roli kierowcy doskonale czuje się każda osoba, zarówno wątła kobietka jak i rosły mężczyzna. Kia jest pojazdem niezwykle funkcjonalnym o czym świadczy nie tylko bagażnik, ale także obecność wielu podręcznych schowków, kieszenie w drzwiach, oparciach foteli czy uchwyty na kubki. Można powiedzieć, że auto świetnie sprawdza się w roli użytkowego, współpracując z właścicielem w każdej sytuacji.

SILNIK I WŁAŚCIWOŚCI JEZDNE

Jednostką napędową testowanej Kii Soul jest niezwykle dynamiczny i elastyczny silnik diesla o pojemności 1.6 l. Dysponuje on mocą 128 KM. Taka specyfikacja pozwala autu na rozpędzenie się do pierwszej setki w nieco ponad jedenaście sekund. Nie zrażajmy się jednak liczbami. Kia i jej przyzwoity moment obrotowy bardzo żwawo reagują na polecenia kierowcy. Auto jest zwinne, dzięki czemu pokonywanie dalekich dystansów ruchliwymi trasami w żaden sposób nie staje się kłopotem. Prędkość maksymalna testowanego modelu sięga 182 km/h. Zaletą koreańskiego produktu jest dynamika i minimalne koszty eksploatacji.

Jeżeli chodzi o spalanie, w cyklu miejskim pojazd zadowala się niespełna 7 l ON/100km. Na trasie apetyt na paliwo nie przekroczy poziomu 6 litrów. W cyklu mieszanym, tak jak i w pozostałych warunkach Kia zachowuje umiarkowanie. Soul jest jednym z tych minivanów, które pomimo swoich kształtów doskonale trzymają się drogi, nie wykazują tendencji do utraty trakcji czy też pod/nad sterowności. Podróżuje się bardzo komfortowo, tanio i bezpiecznie.

PODSUMOWANIE

Testowana Kia Soul zdaje się być propozycją dla indywidualistów. Można kupić zwykłego minivana za podobną cenę, ale współcześnie przy tak ogromnym natężeniu ruchu liczy się także charakter. Koreańczykowi z pewnością nie brakuje siły przebicia. Ceny modelu, z benzynową jednostką zaczynają się od 47,900 zł. Testowany egzemplarz w bogatszej wersji i dieslem pod maską wyceniony został na 57,500 zł.

autor: autowizja.pl

 Posted by at 22:27

  One Response to “[TEST] Kia Soul 1.6 CRDi L”

  1. moze i marka kia sie troszke odepchnela od dna ale to tylko dzieki hyundai motors :) a kia soul to CZESKI BUNKIER A i nawet na to miano nie zasluguje bo to TANDETA o jakiej chinczycy nie slyszeli ..

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>