paź 112011
 

De Dion Buton

Znasz tą markę? Jeśli nie jesteś hobbystą to pewnie nie. I nie ma co się dziwić firma została założona przez markiza Jules’a-Alberta de Dion – znanego pioniera motoryzacji, Georges’a Boutona oraz Charles’a Trépardoux w 1882 r. Na przełomie XIX i XX wieku należała do najbardziej znamienitych wytwórni automobilowych, wprowadzających wiele nowatorskich rozwiązań technicznych, np. benzynowy silnik jednocylindrowy, czy oś De-Diona. Dziś na nazwa powróciła za sprawą De Dion Bouton Et Trépardoux – pojazdu który powstał w 1884 r. i jest najstarszym działającym i jeżdżącym samochodem na świecie. Został wyprodukowany rok przed tym nim Karl Benz skonstruował pierwszy silnik spalinowy.

1884 De Dion Bouton Et Trepardoux

Mierzącyy 2,7 metra długości i ważący 953 kilogramy jest w stanie przewieźć cztery osoby. Napędza go silnik parowy, pozwalając osiągnąć zawrotne 60 km\h. Czas jazdy jest ograniczony ilością pary jaką mógł wytworzyć w trakcie jazdy i wynosi ok. 45 minut. A teraz najlepsze – ten zabytkowy pojazd został ostatnio sprzedany za zawrotną sumę 4,62 mln dolarów.

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>