maj 182011
 

W ubiegłym roku w Polsce doszło do 91 wypadków na przejazdach kolejowych, 33 osoby poniosły w ich wyniku śmierć, a 104 zostały ranne*. Wedle światowych statystyk do większości zderzeń samochodów z pociągiem dochodzi w ciągu dnia, przy dobrych warunkach pogodowych**.

Odpowiedzialność za uniknięcie zderzenia leży po stronie kierowcy, gdyż maszynista nie ma żadnej możliwości manewrowania pociągiem, ma też nieporównywalnie dłuższą drogę hamowania. Nawet podczas pokonywania przejazdu strzeżonego kierowca zobowiązany jest do zachowania maksymalnych środków ostrożności. Bezwzględnie przed wjazdem na tory należy sprawdzić czy manewr ten jest bezpieczny. Nie należy oczekiwać, że usłyszymy nadjeżdżający pociąg – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli samochód utknie na torach i kierowca nie ma możliwości zjazdu, należy bezzwłocznie opuścić pojazd i oddalić się od torów biegnąc w kierunku, z którego nadjeżdża pociąg. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo uderzenia przez szczątki pojazdu ? radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Natomiast jeśli przejeżdżając przez przejazd kierowca zauważy, że szlaban zostaje opuszczany, należy mimo wszystko jechać przed siebie, aby pojazd nie został uwięziony na torach.

W przypadku podejrzeń co do sprawności sygnalizacji i szlabanów, należy zgłosić to dróżnikowi kolejowemu.

Szczególnie ostrożni powinni być kierowcy jadący pojazdem z przyczepą oraz holujący inne auto.

W takim wypadku kierowcy muszą być świadomi całkowitej długości pojazdu lub pojazdów oraz powinni pamiętać, że przy zwiększonej masie wydłuża się droga hamowania ? wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Te same uwagi tyczą się również kierowców samochodów ciężarowych. Ryzykowanie przejazdu w ostatniej chwili może spowodować, że część pojazdu nie zdąży przejechać przez tory lub że zapory zostaną zamknięte między pojazdem a przyczepą.

Zasady bezpieczeństwa podczas pokonywania przejazdu kolejowego:

– Zawsze spodziewaj się nadjeżdżającego pociągu

– Zwolnij i przed wjazdem rozejrzyj się w obie strony

– Nigdy nie przejeżdżaj przez tory, gdy widzisz lub słyszysz nadjeżdżający pociąg

– Nie wyprzedzaj innych pojazdów na przejeździe ani przed nim

– Nie zatrzymuj się przy samych torach ? pamiętaj, że pociąg jest od nich szerszy i potrzebuje więcej miejsca.

* Źródło: policja.pl

** Źródło: Office of Road Safety, Australia oraz Texas Department of Insurance

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>