sie 042011
 

Samochodem roku wg. magazynu Auto Express został Range Rover Evoque. Jest to najmniejszy, najlżejszy i zgodnie z obecnymi trendami najbardziej ekologiczny samochód z Range Roverów. Prace nad tym modelem trwały wiele lat – już w 2009 roku Land Rover zaprezentował wersję studyjną – model LRX, natomiast premiera oficjalna nastąpiła na Targach Motoryzacyjnych w Paryżu w 2010 roku. Jest to kompaktowy SUV o dwóch wersjach nadwozia – coupe i bardziej praktycznym 5-drzwiowym.

[suffusion-widgets id=’1′]

 

 

Już na pierwszy rzut oka samochód intryguje designem, prezentując duże możliwości w zakresie personalizacji wnętrza. Możemy wybierać spośród trzech motywów: Pure – prosta i przejrzysta forma wnętrza o neutralnej kolorystyce, Prestige z najwyższym poziomem luksusu, oraz Dynamic – o śmiałej sylwetce coupe i sportowym wyposażeniu wnętrza.
Jak wspomnieliśmy Evoque to najmniejszy Range Rover w historii. Mierzący 4.355 mm model coupe jest aż o 425 mm krótszy od Range Rovera Sport, a oba modele mają wymiary zbliżone do typowego średniego kombi. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów uzyskano najmniejszy ciężar samochodu w historii marki – 1670 kg.
Użyte do wykończenia wnętrza materiały są najwyższej jakości, wykonanie również jest na najwyższym poziomie.

Na uwagę zasługuje wyciszenie wnętrza do którego nie docierają dźwięki silnika i zawieszenia – w jednym z filmików prezenter spuszcza szpilkę na pokrywę schowka środkowego – dźwięk jest tak wyraźny jak w pustym pokoju. Aby wypełnić tę ciszę producent wyposaża Evoque w 380-watowy zestaw z 11 głośnikami produkowany przez firmę Meridian. Dla tych , którym to nie wystarcza przygotowano wersję 17-głośnikową o mocy 825 W i pełnym surround. Dla pasażerów z tylnych siedzeń są 8-calowe monitory w zagłówkach i bezprzewodowe słuchawki. Zestaw audiowizualny może być również sterowany głosem.

[suffusion-widgets id=’1′]

Pod maską Range Rovera Evoque może pracować jeden z sześciu silników – 3 benzynowe, z najmocniejszym w całej gamie 2-litrowym Si4 o mocy 240KM, oraz 3 silniki Diesla z najmocniejszym 190-konnym 2,2-litrowym z turbodoładowaniem, który w połączeniu ze skrzynią manualną będzie pierwszym Range Roverem z systemem start/stop. Niska masa pojazdu w połączeniu z ekonomicznymi 4-cylindrowymi silnikami ma duży wpływ na oszałamiające osiągi oraz niską emisję spalin na poziomie 130g/km.

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>