lut 262011
 

Brabus rozpoczął prace w przy silniku. CLS 250 CDI BlueEFFICIENCY został wyposażony w moduł PowerXtra ECO D4 i teraz zapewnia 235 KM (o 31 więcej) i 560 Nm.

CLS 350 CDI BlueEFFICIENCY, został obdarzony elektronicznym zestawem PowerXtra ECO D6S. Dzięki niemu moc wzrosła o 48 KM i wynosi teraz 313 KM, a moment obrotowy wzrósł z 620 do 690 Nm. W tej konfiguracji, auto przyspiesza do setki w 5,9 sekundy. Jego prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h.

Części produkowane są z Pur-R-Rim. CLS może jeździć na felgach Brabus Monoblock VI w rozmiarze 20 cali, a na targach w Genewie zadebiutuje z felgami Monoblock F.

Pojazd łączy w sobie elegancję z agresją. Niemiecki tuner oferuje szeroką gamę wewnętrznych modyfikacji, aby dostosować się do każdego klienta. Lista dodatkowych elementów, to: wykończenie Mastic, Alcantara, sportowa kierownica, wykończenia z aluminium na wielu powierzchniach, jak również włókno węglowe.

źródło: autowizja

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>